حدود 2 سال قبل، برای اولین بار به صورت خیلی ابتدایی شروع به مطالعه و کار در زمینه طراحی وب کردم. اولش واقعا تو دنیای به اون بزرگی گیج و منگ بودم. نمی دونستم چی رو بخونم، چی رو اول یاد بگیرم، چی رو یاد بگیرم بهتره برای کارم، از کجا یاد بگیرم، چجوری یاد بگیرم و.... . بعد از ماه ها آزمون و خطا، شروع کردن دوره های مختلف و نیمه کاره رها کردنشون، بلاخره تونستم کم و بیش مسیرم و انتخاب کنم و در مورد چیز هایی که لازم به یادگیری بود، شروع به مطالعه کنم. 

یادمه یکی از سرفصل هایی که با خودم قرار گذاشته بودم حتما در موردش آموزش ببینم، SVG بود. SVG مخفف Scalable Vector Graphics هستش. SVG فرمتی برای تصاویر هست که مهم ترین ویژگی اش اینه که با تغییر سایز اون، کیفیت عکس هیچ گونه تغییری نمی کنه. خب این SVG تنها یه بخش کوچیک تو مراحل یادگیری طراحی وب برای من بود ولی وقتی شروع کردم در موردش به مطالعه، خیلی خیلی توجه ام رو جلب کرد، به طوری که تقریبا طی 5-6 ماه گذشته به طور کامل فقط در مورد اون فعالیت می کنم و تا حد زیادی طراحی وب رو کنار گذاشتم. 

به عنوان یک فرد مبتدی، بزرگترین چالشی که همیشه باهاش مواجه می شدم، این بود که ابتدای فعالیت در هر زمینه ای، به دلیل دانش و تجربه ناکافی، خیلی وقت برای پیدا کردن مسیر درست هدر میره. برای همین تو اینجا مسیری رو که برای یادگیری SVG و بقیه فرمت های Vector Base طی کردم رو میگم، شاید به دردتون خورد.

مرحله اول: چرا باید طراحی Vector یاد بگیریم؟

خیلی مهمه که قبل از هر کاری از اول جواب ابن سوال رو به خودتون بدید. یادگیری کار با Vector و طراحی گرافیکی، یه کار هنری محسوب می شه. بنابراین باید یه خرده استعدادی در زمینه هنر داشته باشید تا بتونید انگیزه تون رو برای یادگیری بالا نگه دارید. کابرد های Vector Graphics در ساخت لوگو ها، بنر های سایت ها و بنر های تبلیغاتی که در سایز های مختلف چاپ میشن، طراحی Button ها و ملزومات دیگه طراحی وب و خیلی موارد دیگه هستش. پس اگه حس می کنید در هر کدوم از موارد بالا علاقه مند به فعالیت هستید، باید Vector رو یاد بگیرید.

مرحله دوم: نرم افزارت رو انتخاب کن

انتخاب نرم افزاری که قراره باهاش کار کنید خیلی خیلی مهمه. نرم افزار های زیادی برای تولید Vector Graphics وجود داره که هر کدوم ویژگی های مخصوص به خودشون رو دارن. انتخاب من Adobe illustrator بود. دلیل این انتخاب هم این بود که تعداد کاربرهای این نرم افزار از تمام رقیب هاش بیشتره، در نتیجه اگه به مشکلی بر میخوردم، پیدا کردن جواب خیلی آسون تر بود. از طرفی سابقه شرکت Adobe در ساخت نرم افزار های طراحی گرافیکی، به قدر خوب هست که بشه بهش اعتماد کرد.

دانلود آخرین نسخه Adobe Illustrator برای ویندوز

مرحله سوم: آموزش درست رو پیدا کن

بعد از دو مرحله بالا و شروع کار با نرم افزار، بهتره بدون اینکه بخواین خودتون با مشقت از ساز و کار نرم افزار سر در بیارید، با یه آموزش خوب و استاندارد،  با محیط نرم افزار آشنا شید. یکی از بهترین منابع آموزش تصویری در دنیا، موسسه Lynda هستش. تقریبا در هر زمینه مهمی Lynda آموزش های تصویری کامل و جامعی داره. در مورد illustrator هم همینجور. تفاوت اصلی ویدیو های آموزشی لیندا با آموزش های دیگه ای که تو اینترنت یافت می شن اینه که، اون دوره توسط افرادی خیلی حرفه ای آموزش داده می شه. در مورد illustrator هم در Lynda چندین مدرس مختلف وجود داره که از نظر من بهترینشون Deke Mcclelland با دوره One on One هستش. این دوره درسه مرحله Fundamentals، Advance و Mastery که هر کدوم شامل آموزش بخش ها و تکنیک های مختلف نر افزار هستش، به طور تدریجی و با استفاده از پروژه های عملی مختلف، شما رو با محیط نرم افزار آشنا می کنه.

دانلود دوره Fundamental

دانلود دوره Advance

دانلود دوره Mastery

مرحله چهارم: طراحی کن

بعد از دیدن دوره های آموزشی، با اینکه تا حدودی با نرم افزار آشنا شده بودم، ولی می ترسیدم که چیز جدیدی رو شروع کنم. نکته مهم در این مرحله اینه که، همه طراح های گرافیک حرفه ای، یه روزی از همین جایی که شما شروع کردید، کارشون رو آغاز کردن. هیچ کسی یهویی نمی تونه به بیشتر حد نبوغ و استعداد هنریش برسه. پس به جای درجا زدن و فقط ناظر کار های دیگران بودن، شروع کنید با طرح های ساده و به ظاهر بی ارزش، تکنیک های مختلفی رو که یاد گرفتید رو امتحان کنید و از ترکیب اونا، چیز های جدید بسازید.

***

یکی از مهم ترین الطافی که در طول زندگی می تونید به خودتون بکنید، اینه که با هر روشی، بفهمید استعدادتون تو چه کار، شغل، رشته، تخصص و... نهفته اس. همین که اون رو پیدا کردید، خودتون باورتون نخواهد شد که با چه سرعت سرسام آوری به سمت هدف هاتون پیش می رید. بار ها شده که برای یه مدت طولانییه کاری رو انجام میدادم و پیش خودم هم فکر می کردم که توش استعداد دارم و خیلی دارم پیشرفت می کنم. ولی بعد از اینکه بیشتر خودم رو می شناختم، می فهمیدم که اشتباه می کردم. مهم اینه که از تغییر مسیر نترسید. به طولانی بودن راهی که تا الان اومدید فکر نکنید. اگه فکر می کنید چیزی هست که حاضرید از هر کار دیگه ای فرار کنید، تا بتونید اون رو انجام بدید، وقتشه مسیرتون رو عوض کنید. شاخه به شاخه کردن، همیشه یه چیز منفی نیست.